WCAG

W dniu 7 X 2023 r. w Zespole Pałacowym w Siarach, odbyło się uroczyste podsumowanie VIII akcji sprzątania cmentarzy z I wojny światowej, zorganizowanej przez Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji. Patronat nad akcją w tym roku objęli: marszałek województwa małopolskiego Łukasz Kmita oraz Konsulowie Generalni Węgier, Austrii i Słowacji.

W tegorocznej akcji uczestniczyło 500 wolontariuszy z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Wśród tej grupy społeczników, znalazła się również 14 - osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, która uporządkowała w przeciągu 2 dni - 3 cmentarze. Z kolei uczennice naszej szkoły przygotowały oprawę artystyczną tegorocznej gali finałowej.

W części artystycznej zostały zaprezentowane pieśni patriotyczne z repertuaru Fortecy i Contra Mundom, w wykonaniu Katarzyny Wojtaszek, Wiktorii Przybyłowicz oraz Kingi Bojanowskiej, a do występu przygotowała uczennice p. Marta Piecuch.

Montaż filmowy z działań Klubu Orły, z minionego roku, przygotował uczeń naszej szkoły - Kacper Belczyk.

Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni zostali goście z całej Polski i z zagranicy, między innymi z Niemiec i Węgier. Przybyli również lokalni samorządowcy z gmin i powiatu gorlickiego; obecny był również p. Wiesław Jabłoński, dyrektor ZSCKR. Zgromadzeni wysłuchali między innymi wykładu dra Marcina Czarnowicza o pracach archeologicznych na cmentarzach z WW w Małopolsce. Głos zabrali Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencsèr, Joanna Florkiewicz - Kamieniarczyk z Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego. Generał Johanes Kainzbauer z austriackiego Czarnego Krzyża odznaczył 5 wolontariuszy Honorowym Austriackim Czarnym Krzyżem, w tym p. Piotra Spłocharskiego, który pracował z nami podczas pierwszego dnia akcji. Prezes Klubu Jacek Witas wręczył dyplomy honorowe PTTK.

 

 
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy
2023-10-13-Podsumowanie akcji sprzątania cmentarzy

Back to top