Aktualności
19 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty z architektury krajobrazu dla uczniów klasy ósmej Szkoła Podstawowa im.Juliusza Słowackiego w Bystrej. Ich tematem było tworzenie lasów w szkole. Uczestnicy mieli okazję poznać architekturę krajobrazu jako jeden z profili naszego technikum. Warsztaty przygotowała i przeprowadziła pani Małgorzata Fik, nauczycielka przedmiotów zawodowych w technikum architektury krajobrazu.
W tym samym czasie w warsztatach gastronomicznych pod opieka p. Brach uczniowie sporządzali burgery i muffinki czekoladowe.
8 XI 2024r. w przeddzień 106 rocznicy Odzyskania Niepodległości Szkolne Koło Historyczne prowadzone przez p. Martę Piecuch przygotowało montaż słowno-muzyczny.
Młodzież miała okazję do manifestowania postaw patriotycznych oraz miłości do Ojczyzny, polskiej historii i tradycji. Święto to upamiętnia bowiem odzyskanie Niepodległości kosztem walki i śmierci czterech pokoleń Polaków. Ziemia gorlicka jest w szczególny sposób naznaczona walkami, w których brali udział nasi dziadowie walczący we wrogich sobie armiach, a pogodzeni wspólnymi mogiłami. Apel był pełen powagi i zadumy - Niepodległość i wolność nie jest nam dana raz na zawsze.
W dn 30 X kl I technikum żywienia wraz z wychowawcą p. M. Piecuch udali się na wycieczkę klasową śladem walk w 80 rocznicę operacji dukielsko - preszowskiej z października 1944r zaliczanej do najbardziej krwawych epizodów II wojny światowej. Zwiedziliśmy Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli, po którym oprowadzał nas dyrektor placowki, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam trudny okres walk z I i II wojny światowej w Dolinie Śmierci w Karpatach.
W drodze powrotnej w przeddzień Wszystkich Świętych zapaliliśmy znicze na cmentarzu z I wojny światowej w Woli Cieklińskiej w ramach akcji ,,światełko pamieci".
Przedstawiciele Szkoły złożyli wieńce na grobie rodziny Groblewskich na cmentarzu parafialnym w Bystrej oraz na grobie naszej patronki Stanisławy Groblewskiej pochowanej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Młodzież uporządkowała i złożyła kwiaty na cmentarzu z I wojny światowej w Sokole, którym opiekuje się Zespół Szkół.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi / Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej realizuje projekt pn. „Rozwój umiejętności zawodowych uczniów ZSCKR w Bystrej” – nr FEMP.6.11.IP.01-0129/24 w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.11 Wsparcie kształcenia zawodowego, typ projektu A. Podniesienie jakości kształcenia zawodowego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Projekt „Rozwój umiejętności zawodowych uczniów ZSCKR w Bystrej” realizowany jest w okresie VII 2024 - VI 2029. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Centrum Rozwoju Edukacji.
Celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego w ZSCKR w Bystrej. Projekt zakłada rozwój CKZ branży rolniczo-leśnej z ochroną środowiska.
Celem głównym projektu jest wyposażenie 150 – uczniów ZSCKR w kompetencje, kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w kontekście przyszłego zatrudnienia poprzez realizację kursów, szkoleń zawodowych, staży uczniowskich oraz wizyt zawodoznawczych. Wartością dodaną projektu będzie organizacja warsztatów psychologicznych dla uczniów oraz szkolenia dla nauczycieli w zakresie pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej.
Realizacja projektu pozwoli na:
- wsparcie i rozwój istniejącego CKZ – m.in. poprzez doposażenie w specjalistyczny sprzęt dydaktyczny pracowni weterynaryjnej oraz architektury krajobrazu,
- wyposażenie pracowni zawodowych ZSCKR: gastronomicznej w sprzęt niezbędny do realizacji bezpośredniego wsparcia w ramach projektu,
- nabycie wiedzy, umiejętności zawodowych przez 150 uczniów i uczennic poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach zawodowych,
- uzyskanie kwalifikacji zawodowych przez 100 osób,
- nabycie doświadczenia zawodowego przez 60 osób poprzez uczestnictwo w stażach uczniowskich u pracodawców,
- wyposażenia 100 osób uczniów w kompetencje miękkie,
- przeszkolenie 15 nauczycieli w zakresie profilaktyki dobrostanu psychicznego i emocjonalnego uczniów; wsparcia rodziców i opiekunów w zakresie pełnienia funkcji rodzicielskich wspierania rozwoju młodzieży na każdym etapie.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu 2 566 708,00 zł w tym:
Dofinansowanie: 2 298 978,00 zł
z UE: 2 171 257,00 zł
z BP: 127 721,00 zł
wkład własny: 267 730,00 zł
Strona 2 z 63